YORGUNUM, YORGUNUZ, YORGUNLAR…

İş hayatında olanlar bilir yorgunluk hepimizin büyük problemi.Hele bir de evliyseniz ve çocuklarınız varsa adeta gece yattığınızda anında sabah oluveriyormuş yaşayanlar öyle diyor:)  Sabah erken kalkmak gün boyu çalışmak,bunun yanı sıra aile yaşamıyla senkronu yakalamak,özellikle bayan çalışanların zorlandığı konulardan.Tabi beyler de;gerek ağır işlerde çalışan gerek ofis çalışanları aynı sorundan müzdarip.

Yaşanılan kronik yorgunluk çalışanların adeta hem sosyal hayatını zindan ediyor hem de iş motivasyonunu azaltıyor.Bunun kişiye bedensel anlamda da yansımaları olumsuz oluyor ki bunlardan en önemlisi;kilo kaybı ya da kilo almak.Diğer etki ise kaslardaki ve eklemlerdeki bitmek bilmeyen ağrılar.Bakıldığında yorgunluk;uyku düzeninizi de bozduğundan yorgunluğunuz katlanarak artıyor.

Ya evet bende de aynı sorunlar var diyorsanız,işinize yarayacak birkaç yorgunluktan kurtulma formulü derledim,buyrun efenim;

Bunlardan ilki;uyku düzeni.Eve geldiniz,evdeki işleriniz bitti,çocuğunuz varsa çocukları da belli saatte uyumaya alıştırdınız,sıra sizde. Gerçekten uyku düzeninize bir el atmanız yorgunluk probleminizi çözmenizin ilk adımı.

İkincisi sabah erken kalkıyorsunuz,kalktığınız gibi ağzınıza yiyecek tıkıştırmak içinizden gelmiyor.Biliyorum ben de aynı duygulara sahibim ama uzmanlar sabahları sağlam bir kahvaltıyı şiddetle tavsiye ediyor.Son sürat gidebilmek depoyu fullemekten geçiyor:)

Üçüncüsü hepimizin çalışma ortamlarında sahip olduğu ve vazgeçemediği bir alışkanlık;kahve ve çay.Bu konuda kendinize dur deyin ve canınız bunları istediğinde meyve ya da kuruyemişle ikame edin.

Dördüncüsü ve benim gün içerisinde aklıma bile gelmeyen;bol su içmek.Ofiste masanızda mutlaka su şişesi bulundurun ve gün içinde bolbol içmeye çalışın.Yani su içemiyorum öyle lıkır lıkır diyorsanız,içine limon atın,nane atın ne bileyim bir şekilde içmeye çalışın ki sıvı-elektrolit dengeniz bozulmasın.

Beşincisi çalışırken sürekli aynı pozisyonda kalmayın.Masa başında çalışırken yapabileceğiniz egzersizlerle vücudunuzu uyanık tutun,doğru nefes almak ve dik durmak ayrıca size enerjinizi boşa harcamamak adına yardım edecektir.

Altıncısı ve en önemlilerinden biri;sevdiklerinizle kaliteli vakit geçirin.Mutlu olmayı amaçlayın.İş çıkışı açık havada sevdiklerinizle yürüyüş yapın.İnanın yorgunluk denilen kötü his hayatınızı terk edip gidecek.

Hadi uygulayın bakalım.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: